Parazitlerin İnsanda Görülen Belirtileri

Temmuz 4, 2012 | Kategori: Bağırsak Kurtları

Parazitlerin insanlara bulaşmasıyla beraber, insanlarda bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Parazitlerin insanlara bulaşması sonucunda işte insanlarda bazı belirtiler şunlardır;
Anemi (Kansızlık): Anemi problemi durumunda genelde sıtma ve buna benzeyen çengelli solucan gibi iltihap problemler, ilk akla gelenlerdir. Bununla beraber parazit hastalıkları da anemi rahatsızlığını ortaya çıkartabilir.
Karın Ağrısı: Parazitlerin ince ve kalın bağırsaklara yerleşmesi gibi bir durumu olduğu için karın ağrılarını meydana getirebilir. Tabi ki her karın ağrısının parazit belirtisi olmadığını da bilmelisiniz.
İştahsızlık: Sindirim sistemleri rahatsızlıklarıyla beraber parazit rahatsızlıklarında da iştahsızlık problemi olabilir. Ancak her iştahsızlık problemi, parazit rahatsızlığı belirtisi değildir.
İshal: İshal sorunu da oluşturan parazit rahatsızlığı, bazı bireylerde kanlı ishal de çıkartabilir. Kanlı ishal durumlarda acilen hekime danışmakta yarar var.
Kör Olma: Parazit türlerinden bazı çeşidinin oluşturduğu sorundur. Parazitlerin göz kısmına giderek burada yerleşim yapmaları doğrultusunda oluşacak bir problemdir.
TEŞ: Farklı iltihap problemlerinin vücut ısısını yükseltmesi gibi bireyde sorun yaşattığı gibi aynı zamanda parazitte maalesef insanlara vücut ısısını yükseltip, rahatsızlanmasına sebebiyet verebilri.
Uyuma esnasında ağızdan su gelme durumu: Ağız, diş ve diş etleri gibi bölgelere yerleşecek olan parazitlerin yaşatacağı bir sorun olup sadece parazitlerde değil çeşitli rahatsızlıklarda da bu durum görülebilir.
Halsizlik: Genel olarak parazit hastalığının bünye de yaptığı belirtilerden birisi olan halsizlik, neredeyse birçok insanda görülmektedir. Ancak halsizlik sorunu genelde birçok bireylerde gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı olacağı için hekime danışmakta fayda var.
Bağ ağrısı: Parazitlerin bireylerde yine genel anlamda bakıldığında yaşattığı belirtilerden birisidir. Baş ağrısı çeşitli ağrı şekillerinde olabilir. Bu nedenle basit bir ağrının geçmemesi dahilinde hekime başvurabilirsiniz.

Yorum Yapın

Reklam